Media & Prasa

Autor: Tomasz Radzik/Super Express: Uroczyste uruchomienie windy w Skolimowie - od lewej, Ryszard Rembiszewski, Olgierd Łukaszewicz, Grażyna Skoczeń, Anna Tukiendorf, Joanna. Kurowska, Elżbieta Panas i Paweł Królikowski.

SUPER EXPRESS

Wigilia w Skolimowie. Mieszkańcy dostali w prezencie windę

Choinka ozdobiona pięknymi bombkami, prezenty, wigilijne potrawy i unoszący się nad stołami zapach czerwonego barszczu. Tak dziś wyglądał Dom Aktora Weterana w Skolimowie pod Warszawą. Jego mieszkańcy oraz działacze Związku Artystów Scen Polskich zorganizowali wigilię, podczas której uruchomiono nową windę wartą ponad 200 tys. zł.

Jak co roku w Skolimowie odbyła się specjalna wigilia. Przy zastawionych pysznymi potrawami stołach zasiedli mieszkańcy domu opieki, a także wiele innych osób dążących do tego, by ludzie w nim mieszkający czuli się jak we własnym domu. Tak właśnie się stało. Były wspólne kolędowanie, modlitwa i dzielenie się opłatkiem.

Jednak tegoroczna wigilia była wyjątkowa. Mieszkańcy Domu Aktora Weterana dostali bowiem cudowny prezent, windę.

(...) Nowa wina w Domu Aktora, jest to dzieło pani Grażyny Skoczeń, która w Chicago organizowała ze swoimi znajomymi różne aukcje charytatywne i zebrała kwotę około 60 tysięcy dolarów, które przeznaczyła na zakup windy. Ta winda dzisiaj po raz pierwszy została uroczyście uruchomiona, więc pensjonariusze będą mogli z niej korzystać - powiedział "Super Expressowi" prezes Fundacji Artystów Weteranów Scen Polskich, Ryszard Rembiszewski.

Super Express 2018-12-17


Autor: Oskar Świtała/Sympatycy Sztuki

SYMPATYCY SZTUKI

Ekscytujące spotkanie opłatkowe w Skolimowie

W poniedziałek, 17 grudnia 2018 roku, odwiedziłem Dom Artystów Weteranów Scen Polskich w Skolimowie. Jak co roku, odbyło się tam uroczyste spotkanie imprezkowe dla artystów i ich przyjaciół, którzy w różny sposób wspierają mieszkańców domu, jak i sam budynek - pisze Oskar Świtała na stronie Sympatycy Sztuki.

Dokładnie w protokołem panie obradość, zainaugurował prezes ZASP-u Paweł Królikowski. Dalszą część prowadził Ryszard Rembiszewski oraz w-ce przewodniczący ZASP-u Krzysztof Szuster.

Przede wszystkim dziękowano nieocenionym sponsorom, którzy po raz kolejny wsparli finansowo Dom. Amerykańskie bizneswomen Grażyna Skoczeń i Anna Tukiendorf zakupiły dla kieszonkową, nowoczesną windę. ZASP zasponsorował najnowszy model busa marki Mercedes, aby dowozić artystów na wydarzenia kulturalne, pogrzeby koleżanek i przegląd, ale przede wszystkim na wizytę do szpitali. Na skraju zakupie, po Skolimów leży przecież 20 km od Warszawy, a nie wszyscy artyści mają siłę podróżować komunikację miejską.

Opublikowano dnia: 17/12/2018 - Oskar Świtała


Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak/NEWSRP

DZIENNIK ZWIĄZKOWY

Chicago dla Skolimowa

Członkinie Polish Women in Business zorganizowały akcję charytatywną na rzecz Domu Artysty Weterana w Skolimowie pod Warszawą. Gościem honorowym wieczoru w Konsulacie Generalnym RP w Wietrznym Mieście był popularny aktor Olgierd Łukaszewicz, były prezes Związku Artystów Scen Polskich.

W roku ubiegłym z inicjatywy Grażyny Skoczeń członkinie kierowanej przez Annę Tukiendorf-Wilhite kobiecej organizacji zainicjowały zbiórkę funduszy na zainstalowanie windy w budynku, w którym jesień życia spędza wielu znakomitych artystów teatralnych, filmowych i estradowych. Wielu z pensjonariuszy ma problemy z poruszaniem się i korzysta z wózków. Do transportu służy stara, zacinająca się winda z okresu PRL-u. Konieczna jest jej wymiana. Na ten cel potrzeba około 60 tys. dolarów. W roku ubiegłym przekazano 15 tys. dol. Organizatorzy liczą, że wyniki tegorocznej aukcji okażą się jeszcze bardziej owocne i wraz z innymi darowiznami do końca roku uda się zgromadzić wymaganą kwotę. Obok przywiezionych przez Olgierda Łukaszewicza książek z podpisami aktorów i wielu innych upominków wystawionych na aukcję, była między innymi koszulka z autografem Jakuba Błaszczykowskiego, którą za 1750 dolarów wylicytowała Barbara Martin, oraz piłka tenisowa podpisana przez siostry Radwańskie, która trafiła w ręce polonijnego tenisisty Janusza Dańko.

Dziennik Związkowy, Andrzej Baraniak/NEWSRP 11 czerwca 2018


POLVISION

Jest Takie Miejsce na Ziemi

Jest takie miejsce na ziemi gdzie godną jesień życia, spędzają Wielcy Polskiej Sceny. To Dom Artystów Weteranów Scen Polskich w Skolimowie. Aktorzy, ludzie fimu i teatru, artyści z różnych dziedzin sztuki gdy schodza ze sceny, gdy gasą błyski fleszy, gdy cichna owacje wlaśnie tam w Skolimowie odnajdują spokój i otrzymują opiekę. To oni uczyli nas czym jest sztuka przez wielkie "S", oni tworzyli polska kulturę i wrażliwość pokoleń.

Ich obecny dom, ośrodek w Skolimowie ma już 90 lat, i dziś potrzebuje naszej pomocy, naszego wsparcia. To wezwanie usłyszała wpływowa Chikagowska biznsemenka, Grażyna Skoczeń.

"Skolimów dla mnie zaczął się 47 lat temu, Był to okres kiedy byłam związana z teatrem, z ludźmi kultury. Pracowalam jako charakeryzatorka. w Teatrze Polskim..."

PolvisionNEWS, Elżbieta Sawczuk, 17 lipca, 2017


POLVISIONNews

Podsumowanie Akcji Charytatywnej na Rzecz Artystów ze Skolimowa

Rozmowa panią Grażyną Skoczeń, pomysłodawczynią i organizatorką akcji charytatywnej dla Skolimowa oraz Anną Tukiendorf-Wilhite, współorganizatorką zbiórki funduszy na pomoc dla Skolimowa.

PolvisionNEWS, Elżbieta Sawczuk, 17 styczenia, 2019


Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak/NEWSRP

Radio Demon

Licytacja Koszulki Lewandowskiego. Akcja Charytatywna na Rzecz Artystów ze Skolimowa

“Śpieszmy się kochać” to hasło przewodnie akcji charytatywnej na rzecz Domu Artysty Weterana w Skolimowie pod Warszawą. Przedsięwzięcie zainicjowały członkinie Polish Women in Business. Gościem honorowym spotkania był znany polski aktor Olgierd Łukaszewicz, a główną atrakcją wieczoru licytacja koszulki popularnego piłkarza.

Polonijne biznesmenki, Anna Tukiendorf i Grażyna Skoczeń, które zeszłego roku odwiedziły Dom Artysty Weterana w Skolimowie, postanowiły przeprowadzić zbiórkę pieniędzy na wymianę starej windy, niezbędnej do funkcjonowania ośrodka. Instalacja nowej pochłonie 48 tysięcy dolarów.

Radio Demon Chicago, Emilia Sadaj


Tekst Olgierd Łukaszewicz,  zdjęcia BlogStar

BlogStar

Olgierd Łukaszewicz: Chicago dla Skolimowa

Właśnie wróciłem z Chicago. Cieszę się, że mogłem uczestniczyć w Gali charytatywnej zorganizowanej przez Stowarzyszenie Polish Women In Bussines na rzecz DAW w Skolimowie. Pani Prezes Anna Tukiendorf-Wilhite, Pani Grażyna Skoczeń z Chicago już wiele miesięcy temu wyszły z inicjatywą zbiórki pieniędzy na potrzeby naszego Domu Weterana. Wśród tych najpilniejszych, na pierwszym miejscu znalazła się konieczność wymiany windy do przewożenia chorych. Obie Panie kilkakrotnie przeleciały nad oceanem, aby na własne oczy przekonać się jak wygląda i czego potrzebuje nasz legendarny DAW. Poprosiły o patronat Prezesa ZASP-u. Zaskutkowało to wieloma moimi wywiadami dla różnych polonijnych rozgłośni radiowych i telewizji.

BlogStar, Olgierd Łukaszewicz


W programie: Grażyna Skoczeń i Krzysztof Borysiewicz

PolvisionNEWS

PolvisionNEWS o Akcji dla Skolimowa

Rozmowa panią Grażyną Skoczeń, pomysłodawczynią i organizatorką akcji charytatywnej dla Skolimowa i Krzysztofem Borysewiczem, znanym śpiewakiem operowym.

PolvisionNEWS, Elżbieta Sawczuk - May 15, 2018


Andrzej Krukowski i Grażyny Skoczeń

Telewizja Polvision

Aktorzy dla akcji Serce dla Skolimowa

Rozmowa z panem Andrzejem Krukowskim, reżyserem spektaklu "Bal w operze". Spektaklu, z ktorego w tym roku cześć dochodu zostala przekazana na rzecz akcji charytatywnej "Serce dla Skolimowa"

Televizja Polvision, Elżbieta Sawczuk - 19 czerwca, 2018


Grażyny Skoczeń, Anna Tukiendorf-Wilhite, Olgierd Łukaszewicz

Telewizja Polvision

Damski Punkt Widzenia o Akcji dla Skolimowa

Rozmowa z aktorem Olgierdem Łukaszewiczem, byłym prezes Związku Artystów Scen Polskich, panią Grażyną Skoczeń, pomysłodawczynią i organizatorką akcji charytatywnej dla Skolimowa i Anną Tukiendorf-Wilhite, współorganizatorką zbiórki funduszy na pomoc dla Skolimowa.

Televizja Polvision, Karolina Dabala - May 30, 2018