Media & Prasa

TVP POLONIA

Polonia jest kobietą - odcinek 23

Cykl TVP Polonia prezentuje wyjątkowe kobiety - Polki, które osiągnęły poza krajem niekwestionowany sukces w życiu prywatnym i zawodowym.

Bohaterkami dzisiejszego wydania będą trzy niezwykłe kobiety: Grażyna Skoczeń - polonijna biznesmenka, autorka książki „Ten zapach miał kolor niebieski”, Małgorzata Müller - poliglotka, która opracowała metodę nauczania kilka języków jednocześnie, Agnieszka Elwertowska jest jedyną polską astronautką, która wzięła udział w misji księżycowej.

Oglądaj cały odcinek kliknij tutaj

Paulina Drażba 12/11/2021


AMERYKA PO POLSKU

Grażyna Skoczeń - "Ten zapach miał kolor niebieski"

Ameryka po Polsku zaprasza na spotkanie z Grażyną Skoczeń - autorką książki "Ten zapach miał kolor niebieski".

To wyjątkowy zbiór opowiadań, które napisało samo życie. Poznajemy w nich te ciemniejsze barwy emigracji. Wraz z bohaterkami i bohaterami stajemy przed niezwykle trudnymi decyzjami i zmagamy się z ich konsekwencjami. Lektura momentami mrozi krew w żyłach, momentami rozczula do łez, ale nade wszystko skłania do głębokiej refleksji o niewyobrażalnych życiowych wyborach, o sile kobiet i o potędze miłości. Autorką książki jest znana chicagowskiej Polonii bizneswoman i filantropka - Grażyna Skoczeń, która sama pokonała niełatwa drogę emigracji do USA.

Zapraszamy do lektury!

Odwiedź naszą stronę: https://amerykapopolsku.com/

Premiered Jan 7, 2021


MONITOR

Ten zapach miał kolor niebieski

(...) Opowiadania zebrane w tomie Ten zapach miał kolor niebieski, każą nam po raz kolejny przyznać, że życie ma nad literaturą niebywałą przewagę. Jaką? Przewagę autentyczności nad fikcją. Są zaiste rzeczy i sprawy na tym świecie, które się nawet filozofom nie śniły, ale się wydarzyły. Jak, gdzie, kiedy i po co? No cóż – wystarczy wyemigrować i nie opędzimy się sytuacji skrajnych, które potem wyewoluują w mniej lub bardziej niepokojące wspomnienia, z których to Grażyna Skoczeń zbudowała swoją opowieść.

Wszystkie zawarte w tomie teksty dotyczą bycia na emigracji, co jak wiadomo jest swoistym wyzwaniem. Emigrant musi się zorganizować na nowo, a raczej gruntownie przeorganizować. Musi się odnaleźć w zagubieniu i musi dać radę nowemu, często dramatycznie innemu. Emigracja to zawsze w jakimś elementarnym sensie wybór, ostatecznie przecież zawsze możemy odmówić sobie czy innym udania się na emigrację, jakkolwiek to „udawanie się” ma nieskończoną ilość odcieni i nie zawsze kolor niebieski.

Zbyszek Kruczalak 12/04/2020


MONITOR

Zapach ma kolor niebieski w Ministerstwie moralnej paniki...

(...) W jaki sposób zapach ma lub może mieć kolor, a jeśli już by miał jakiś, to dlaczego akurat niebieski?

I jak ten kolor zapachu nakłada się na zbiór opowiadań emigracyjnych zawartych w książce Grażyny Skoczeń? Emigracja ma oczywiście wiele twarzy i to w różnych odcieniach. Niekoniecznie w ogóle trzeba emigrować, by być emigrantem. Można siedzieć, czy leżeć we własnym kraju i być poza nim. Niebieskość koloru w zbiorze Skoczeń, podobnie jak u Owens, wyrzuca nas w doświadczenie niemożliwego, które jednakowoż się wydarza.

Zbyszek Kruczalak 12/11/2020


WIADOMOŚCI

Książka Grażyny Skoczeń

Prawdziwe, więc jeszcze bardziej bolesne historie imigrantów opisuje w swojej książce „Ten zapach miał kolor niebieski” Grażyna Skoczeń.

Książki są dostępne na domksiazki.com
Znajdziecie je w księgarniach D&Z DOM KSIAZKI HOUSE OF BOOKS POLISH

Piotr Kuliński Sep 18, 2020


DZIENNIK ZWIĄZKOWY

To nie jest literatura, to jest życie

Rozmowa z Grażyną Skoczeń, autorką książki „Ten zapach miał kolor niebieski”, działaczką polonijną, pomysłodawczynią akcji charytatywnej na rzecz Domu Aktora w Skolimowie.

Katarzyna Korza: Jaką opowieść znajdziemy w pani książce?
Grażyna Skoczeń: Moja książka to prawdziwe historie kobiet, które na jakimś etapie swojego życia, z bardzo różnych powodów, znalazły się na emigracji. Są to historie, które te kobiety opowiedziały mi o swoimżyciu osobiście. To nie są historie z drugiej ani trzeciej ręki, zasłyszane. Jestem z zawodu kosmetologiem, przez wiele lat prowadziłam gabinet kosmetyczny. W jego zaciszu poznawałam ludzkie losy. Dodatkowo, dwie ostatnie historie spisane w książce to opowiadania, które są osnute na kanwie prawdziwych wydarzeń, usłyszanych w sądzie. Te dwie ostatnie pochodzą sprzed kilku lat, pozostałe z lat 80. i 90.

Katarzyna Korza,  18 września, 2020